Tractive je spoľahlivým pomocníkom pre majiteľov domácich zvieratiek. Ak sa váš psík či mačka rozhodne pre dobrodružstvo, nemusíte sa báť, že by ste ho nenašli.

Naše očakávania

Pri testovaní boli pre nás najdôležitejšími kritériami:

– Spoľahlivé nájdenie zatúlaného psíka

– Kvalitný materiál

– Rýchla lokalizácia

Ako funguje?

Tractive umiestnite na obojok vášho miláčika. Jeho súčasťou je integrovaná SIM karta, ktorá zabezpečuje komunikáciu s vašim smartfónom. Zariadenie funguje v akomsi stand-by móde. Ak váš psík odbehne, stačí v aplikácii na mobile aktivovať lokalizáciu a vtedy si váš mobil vyžiada presné súradnice od GPS a polohu psíka zobrazí na mobile.

Zvieratko lokalizuje vďaka využívaniu GPS. Z našej skúsenosti sa naň dá spoľahnúť v meste aj na vidieku. Horšie je to však v hustom lese, kde býva problém so signálom bežne. Práve v lese sa môže stať, že vám lokalizácia trvá dlhšie a to kvôli menej spoľahlivému signálu, pre GPS zariadenie a aj váš mobil. Našťastie psík je spoločenský tvor a skôr či neskôr určite vybehne na miesto, kde sa signál zosilní a jeho polohu určíte presnejšie.

Polohu zvieraťa pritom zobrazuje podľa toho ako veľmi sa pohybuje. Ak sa jeho poloha príliš nemení, Tractive automaticky zredukuje frekvenciu vysielania údajov o polohe a tým šetrí batériu.

Aké funkcie ponúka?

MAPA

Mapu využijete asi najčastejšie. Tractive používa mapy od Google, takže sa môžete spoľahnúť na ich presnosť a jednoduché ovládanie. Po spustení aplikácie polohu zvieratka postupne spresňuje. Začína približnou polohou, takže takmer okamžite viete, či sa psík nachádza niekde blízko, v vašej štvrti. Presná poloha, teda na niekoľko metrov je dostupná do niekoľkých sekúnd.

LIVE TRACKING

Pri spustení funkcie Live Tracking môžete priamo sledovať, kam má vaše zvieratko namierené. Jeho trasa sa zaznamenáva na mape červenou farbou. Podľa jeho smeru môžete odhadnúť, ktorým smerom sa pohybuje a kam má asi namierené. Tento mód ale míňa batériu viac ako bežný stand-by, preto ho odporúčame využiť len vtedy keď je to nutné.

VIRTUÁLNY PLOT (SAFE ZONE)

Virtuálny plot slúži na to aby vás informoval, ak vaše zvieratko opustí priestor, ktorý ste označili v aplikácii ako bezpečný. Môže to byť napríklad plocha vášho pozemku. Nastavíte ho jednoducho v rozhraní aplikácie alebo vo svojom konte na tractive.com. Po tom ako váš dobrodruh toto územie opustí, upozorní vás na to formou notifikácie alebo na email.

HISTÓRIA (24 H)

Aplikácia zaznamenáva informácie o čase a približnom mieste, kde sa váš miláčik pohyboval. Spätne si tak môžete prehliadať, kde všade sa pohyboval.

COMPASS (Kompas, zatiaľ v Beta verzii)

Táto funkcia aplikácie Vám ukáže vzdialenosť a smer cesty ktorou máte ísť tak, aby ste svoje zvieratko našli. Tento spôsob osloví tých, ktorí sa horšie orientujú v mapách a preferujú inštrukcie vo forme doprava-doľava-rovno. Ak ste už blízko, môžete na zvieratko začať volať.

SVETELNÁ A ZVUKOVÁ SIGNALIZÁCIA

V aplikácii je možné spustiť svetelnú signalizáciu – svetielko, ktoré vám pomôže v prípade, že hľadáte psíka podvečer či v noci. Môžete ho využiť aj pri bežnom venčení, aby sa vám psík nestratil z dohľadu. Svetlo nie je príliš intenzívne, ale určite poteší.

Spustenie zvukového signálu budete hľadať v mobilnej aplikácii trochu dlhšie, ale naozaj sa tam nachádza (treba však ísť do menu, nejde to priamo z hlavnej obrazovky, asi preto aby ste ho nespustili omylom). Je možné ho spustiť aj po prihlásení sa do vášho konta na tractive.com. Samotný zvuk je intenzívny a veľmi prenikavý.

Výdrž a batéria

Tractive nabíjate pomocou priloženého USB kábla. Frekvencia nabíjania samozrejme záleží od toho ako často a dlho ho máte zapnutý. Z našej skúsenosti vydrží batéria po plnom nabití cca týždeň (venčenie 3 krát za deň, spolu cca 2 hodiny), pričom výrobca deklaruje 2 až 5 dní. Samotné nabíjanie trvá potom približne tak dlho, ako pri bežnom smartfóne. Pozor na používanie cez zimu, vtedy sa vybíja výrazne rýchlejšie ako Tractive, tak baterka smartfónu.

O stave baterky vás informuje aplikácia, a keď sa blíži vybitie, dá vám vedieť aj formou notifikácie.

Môžeme sa na neho spoľahnúť?

Určite áno. Nám našu Maggie našiel pri tom ako sa zatúlala na úpätí Malých Karpát a do polhodiny strávenej behom v zasneženom teréne bola opäť s nami.

Technické prevedenie

Obal Tractive je vyrobený z tvrdého plastu. Maggie je aktívny a hravý psík, takže po niekoľkých mesiacoch sú na Tractive viditeľné povrchové škrabance, ktoré ale nie sú príliš nápadné a hlavne nemajú vplyv na funkcionalitu.

Na rozdiel od našich očakávaní je toto GPS ľahšie (35 gramov). To je gramáž ako keď vám z horalky ostanú dve tretiny. Rozmery sú o niečo menšie ako zápalková škatuľka (51 mm x 41 mm x 15 mm). Tractive je úplne pohodlný pre psov a podľa výrobcu aj pre mačky. Našťastie má zaoblený tvar, takže sa nestane, že by odieral kožu či srsť. Ak je váš psík rovnako aktívny ako ten náš, Tractive sa vám asi rýchlo ušpiní a získa mierne opotrebovaný vzhľad. Avšak s tým treba jednoducho počítať.

Výrobca deklaruje vodeodolnosť, takže pohodlne zvládnete prehánky aj sneh. Nám sa stalo, že Maggie s ním vbehla aj do jazera, avšak hneď ako sme si to všimli tak sme jej ho odopli, vysušili sme ho a používame ho bezproblémovo aj naďalej.

 

Praktickosť používania

Umiestnenie zaradenia na obojok je jednoduché. Spôsob upevnenia na obojok je riešený upínacím mechanizmom, ktorý obopne obojok a dostanete ho v dvoch veľkostiach, takže si vyberiete ten ktorý vyhovuje veľkosti a hrúbke vášho obojku. Praktické je, že GPS netreba pri vypínaní a zapínaní snímať z obojka. Ani pri náročnejšej hre sa nestalo, že by jej zariadenie vypadlo. Hoci je tlačidlo umiestnené na vonkajšej strane, tiež sa nám nestalo, že by sa zariadenie omylom vyplo.

Aplikácia Tractive

Aplikácia je dostupná pre Android aj iOS (iOS 7.0 a novší, Android od verzie 4.03) a jej používanie je jednoduché a intuitívne. V aplikácii sa ľahko zorientujete a zvyknete si na ňu. Pred samotným používaním si treba vytvoriť svoje konto, ku ktorému môžete priradiť aj viac zvieratiek/trackerov.

Webový prístup

Tractive umožňuje prístup k svojmu kontu aj prostredníctvom webového rozhrania, kde síce nenájdete viac funkcií ako v samotnej aplikácii, ale možno sa vám s ním bude pracovať pohodlnejšie.

Čo nás to bude stáť?

Tractive vás vyjde na 49.99€ a v mesiacoch kedy ho chcete využívať zaplatíte 4,99 €, čo je poplatok za prenos dátových údajov z integrovanej SIM karty. Môžete si vybrať základný alebo prémiový balík, v závislosti od toho či si vystačíte so základnými službami alebo požadujete viac. Podstatný rozdiel je, že základný poplatok sa viaže na jednu krajinu, zatiaľ čo prémiový môžete využívať v 80 krajinách.

Použitie v zahraničí

Toto GPS môžete používať aj zahraničí, stačí si aktivovať vyšší tarif (za 6,99 €) na stránke tractive.com. Pre správne fungovanie je dôležité samozrejme aj dátové pripojenie smartfónu.

Silné stránky:

Jednoduché používanie

-Rýchla lokalizácia

-Dlhá výdrž batérie

Slabé stránky:

-Odolnosť materiálu – opotrebovanie neprekáža funkcionalite, ale zariadenie nadobudne opotrebovaný vzhľad

Kto je Tractive

Značka Tractive pochádza z Rakúska. Jej zakladatelia sa rozhodli využiť potenciál technológie GPS na to, aby pomohli majiteľom psíkov a mačiek nájsť svojho miláčika v prípade núdze. Okrem Tractive GPS ponúkajú aj iné zariadenia pre domácich miláčikov: Tractive Motion (dohliada na to, či mal váš miláčik dostatok pohybu) a Tractive Pet-remote (slúži na výcvik a zadávanie povelov).

Splnili sa naše očakávania?

V súčasnosti tejto oblasti nie je na výber veľa možností, avšak konkurencia rastie. Tractive určite predstavuje jedno z tých lepších riešení, práve s prihliadnutím na jeho cenu aj kvalitu.

-Spoľahlivé nájdenie zatúlaného psíka – áno, ak venčíte v bežnom, civilizovanom prostredí (8/10)

-Kvalitné materiály – samotné zariadenie zvláda aj náročnejšie používaniehoci časom sa vyskytnú škrabance (7/10)

-Rýchla lokalizácia – záleží od konkrétnej lokality, psíka však dokážete s presnosťou niekoľkých metrov lokalizovať najneskôr do niekoľkých desiatok sekúnd (7/10)

Naše odporúčanie

Jeho používanie odporúčame všetkým psíčkarom, aj chovateľom mačiek. Špeciálne osloví tých, ktorí si domov priniesli svojho prvého psíka a nemajú ešte toľko skúseností. Taktiež môže byť zaujímavý pre skúsených psíčkarov, ktorí si vzali už väčšieho psíka z útulku a nevedia ešte odhadnúť jeho správanie. Okrem toho, vekom sa správanie psíkov mení, začínajú byť citlivejší na niektoré situácie, na ktoré predtým zvykli reagovať pokojne, a teraz môžu zareagovať útekom.

Ak ho chcete používať predovšetkým v lesnom teréne, musíte počítať s tým, že lokalizácia bude dlhšia a menej spoľahlivá. Ak ho chcete využívať predovšetkým v bežne obývaných oblastiach, môžete sa naň spoľahnúť.

Na čo sa ešte treba pripraviť?

-Iní psíčkari sa vás pri venčení budú pýtať, čo to ten váš nosí na krku a či mu to dáva šoky. Nie, nedáva a nie je pre psíka nijako inak nebezpečný

–Máte prehľad o tom či váš partner bol psíka

Podmienky, za ktorých sme Tractive testovali

Tractive sme testovali v spolupráci s našou labradorkou Maggie, ktorá si naň bez akýchkoľvek problémov zvykla. Aplikáciu Tractive, s ktorou spolupracuje sme používali na iPhone 6 aj na dvojročnom LG s Androidom (iPhone 6 s iOS 8 a LG Optimus L9 II s Androidom 4.4.2).

Leave a Comment

Your email address will not be published.